Сватбените традиции и тяхното спазване – това прави сватбения ден по-различен, интересен и запомнящ се в сравнение с всеки друг празник. С годините много от ритуалите, пренасяни от поколенията, са се видоизменили и модернизирали под влиянието на традициите в Западна Европа и Америка, но няма нищо по-хубаво от нашите изконни обичаи и традиции.
В деня на сватбата младоженецът пръв тръгва от дома си с най-близките си роднини и кумовете и отиват да вземат булката. На вратата на дома на булката ги чакат сватовете, които държат сватбената обувка и не позволяват на младоженеца да влезе, докато не си плати и не „закупи” своята булка. Той слага пари в обувката, докато сватовете не решат, че са достатъчно, и не го пуснат в дома си.
Понякога пред младоженеца има повече от една врата за преодоляване – ако на първия „контролно-пропускателен пункт” са например родителите, то на втория са братята и сестрите, а на третия са шаферките.
Най-често това са двама или трима музиканти – гайдари, акордеонисти, гъдулари, кавалджии, тъпанджии. По-често са в изцяло автентични носии и имат професионално присъствие – наясно са кога да свирят по-тихо и кога по-силно, кога да спрат и кога да започнат. По този начин те допринасят за атмосферата, а не доминират над това, което е най-съществено.
Бащата на булката я извежда от дома, като майката през това време разлива със замах пред тях чаша вода и изрича на глас благословия. Булката се предава на младоженеца, който вече я очаква на входната врата и със смирение целува ръката на тъста си и се врича пред него да обича, уважава и закриля дъщеря му. Тогава булката заиграва и повежда своето първо сватбено хоро, на което се залавят всички сватбари, дошли и да я изпратят от бащиния й дом, и да я заведат в новия й дом.
Когато младоженците пристигнат в ритуалната зала и в църквата, обредното лице или отецът обясняват как ще протече ритуалът. След самия ритуал на излизане от църквата/ритуалната зала кумата хвърля над главите на младоженците предварително подготвени късметчета, в които има стотинка, жито и бонбони. Броят на късметчетата трябва да бъде нечетен, а хвърлянето на жито и ориз символизира плодовитостта.
Младоженецът може да бъде подложен на кандидатско интервю с въпроси от страна на таткото на булката. Въпросите обикновено са свързани с личността на булката и със семейството ù. Разбира се, това не бива да Ви ограничава! Всеки верен отговор води младоженеца две стъпала нагоре от междуетажната площадка към жилището на булката.